İnci Takı Bakımı, Temizliği ve Saklanması Nasıl Olmalı?

İnciler inanılmaz derecede hassastır. El losyonunuz ve parfümünüzden bulaşık deterjanınıza kadar birçok günlük ürün, incileri kurutabilir ve rengini soldurabilir, bu da size donuk bir dizi inci çatlaması bırakır. İnci ipliklerinizi korumak için inci takılarınızı korumak, temizlemek ve güvenli bir şekilde saklamak için en iyi altı ipucumuz burada.

İnci takılarınızı takın

İnci takılarınızı taktığınızda daha çok yıpranacağını düşünüyor olabilirsiniz lakin gerçek böyle değil. İnci mücevherlerinizi dışarıda takmak, aslında bir mücevher kutusunda paketlenmiş halde bırakmaktan daha iyidir. İnciler uzun süre saklandığında incilerin kurumasına, kırılganlaşmasına ve çatlamasına neden olur. İnci takılarınızı temiz havaya maruz bırakmak onları daha iyi durumda tutacaktır.

Ama banyodan önce mücevherlerinizi çıkarın

İnciler için aşırı sıcaklıklar, nem ve doğrudan güneş ışığı oldukça zararlıdır. Isı ve güneş parlak incilerinizi kahverengiye çevirecek ve kurumasına ve çatlamasına neden olacaktır. Bu yüzden duşa girmeden, havuza dalmadan, sahilde uzanmadan veya saunada gevşemeden önce inci küpelerinizi çıkarmayı unutmayın.

İnci takılarınızı saklamadan önce silin

Nemlendiriciler, kozmetikler, saç spreyi ve parfüm ve hatta ter bile incinin parlaklığına zarar verebilir. İnci takılarınızı her gece yerine kaldırmadan önce yumuşak bir bezle nazikçe silin. Bu, potansiyel olarak zararlı malzeme kalıntılarını ortadan kaldıracaktır. Ayrıca sirke, meyve suları ve çamaşır deterjanları inciler için özellikle zararlıdır. İnci yüzüğünüze yanlışlıkla limonata dökerseniz, hemen temiz bir bezle silin.

İnci takılarınızı ayrı saklayın

İnciler esnek olmalarına rağmen, özellikle çok daha sert değerli taşlara temas ettiğinde çizilmeye eğilimlidirler. İnci takılarınızı korumak için ayrı ve tercihen ayrı mücevher kutusu bölmelerinde saklayın. Ayrı parçaları saklamak için plastik mücevher poşetleri kullanmayın. Plastik torbalar, incinin yüzeyini bozacak bir kimyasal yayar. Bunun yerine ipek veya süet mücevher keselerine edinin. İnci kolyenizi asarak saklamayı düşünüyorsanız bunu bir kez daha düşünmenizi öneririz. Çünkü bu gerilmelerini sağlayacaktır. İnci takılarınızı yatık bir şekilde saklamanız en iyisi olacaktır.

roze and more.com el yapimi tasarım takılar