Değerli ve Doğal Taşlar – İsimleri, Özellikleri, Anlamları, Faydaları ve Bulunduğu Yerler

Günümüzde taşların kullanımının artmış olduğunu belirtmek mümkündür. Daha çok aksesuar şeklinde satılan ve satın alınan değerli ve doğal taşların faydalarının bilinmesi sayesinde taş kullanımın daha fazla olduğunu görmek kesin olacaktır. Değerli ve doğal taşlar, fiziksel ve ruhsal problemlerin minimum seviyeye indirilmesi için kullanılmaktadır. Doğal taşlar, yeryüzünde uzun zaman önce oluşmuştur ve bilimsel olarak da insanın sağlığına olumlu faydalar sağladığı kanıtlanmıştır. Peki, doğal taşlar nelerdir? Faydaları nelerdir? Nerelerde bulunur? İşte doğal taşlara dair tüm ayrıntılar.

Değerli ve doğal taşlar, çok uzun zamana bağlı olarak oluşup yeryüzüne çıkan taşlardır. Bununla beraber her taş kendine özgü faydayı ve anlamı bünyesinde bulundurmaktadır. Taşların rengi, özellikleri, anlamları da değişmektedir.

Değerli ve Doğal Taşların İsimleri Nelerdir?

Değerli ve doğal taşlar; elmas, yakut, zümrüt, safir şeklinde tanımlanabilir. Bu taşların altından sonra en çok tercih edilen değerli taşlar olduğunu belirtmek önemlidir. Yarı değerli taşlar; ametist, akumarin, kaplan gözü, turmalin, oniks, akik, kehribar şeklinde sıralanabilir. Bu taşların bazı rahatsızlıklara ve ruhsal problemlere iyi geldiği belirtilebilir. Bu taşların özellikleri hakkında bilgi vermek faydalı olacaktır.

Elmas Özellikleri, Anlamı, Faydaları ve Bulunduğu Yerler

Elmas, saf karbon bileşenlerinden oluşmuştur. Değerli taşların arasında ilk sırada olduğunu belirtmek kesin olacaktır. Dünya çapında en sert yapıya elmas sahiptir. Bu yüzden de zarar görmesi kesinlikle mümkün değildir. Elmasın en önemli özelliği budur. Elmasın faydaları şu şekilde sıralanabilir; taşıyan kişiye başarı sağlar, kişiyi sakinleştirir, büyülerden ve nazardan korur, insan vücudunu kötü ve negatif enerjiden arındırır. Elmas daha çok Afrika bölgesinde bulunmaktadır. Ancak oldukça bulunması oldukça zor olan bir taştır.

Yakut Özellikleri, Anlamı, Faydaları ve Bulunduğu Yerler

Doğal ve değerli taşlar içerisinde yer alan yakut, diğer değerli taş kategorisinde bulunan elmas, safir ve zümrüt ile aynı kategoride bulunmaktadır. Elmastan sonra yapı olarak sert olan ve ikinci sırada yer alan yakut, saçmış olduğu ışık ve doğada ender bulunmasıyla çok değerlidir. Renk bakımından farklı olup, bordo ve kırmızı renklerinin en güzel tonlarını taşır. Yakut taşı, hem Avrupa hem de Amerika’da çıkarılmaktadır ancak yakut taşının ana vatanı Güneydoğu Asya şeklindedir. Yakut taşı şans taşı olarak da bilinmektedir. Yakutun faydaları ise; kişiye mutluluk verir, kişinin daha özgüvenli olmasına imkan tanır, kişinin bağışıklık sistemini ve kan dolaşımını düzenler, olumsuz ve negatif duygulardan arındırır.

Zümrüt Özellikleri, Anlamı, Faydaları ve Bulunduğu Yerler

Dünyada çapında en değerli taşlar kategorisinde yerini alan Zümrüt, doğal ve değerli taşların dördüncüsüdür. Zümrüt taşının en çok bilinen faydası ise bağışıklık sistemini düzene sokmasıdır. Zümrüt taşının diğer faydaları; sinir sistemine iyi gelmesi, böbrekleri, ciğerleri ve kalbi güçlendirmesi, koruması şeklinde sıralanabilir. Zümrüt taşının en kaliteli olan saf ve şeffaf yeşil tonuna sahip olanı olarak tanımlanabilir. En iyi zümrüt taşı ise Kolombiya’da bulunur.

Safir Özellikleri, Anlamı, Faydaları ve Bulunduğu Yerler

Safir taşının en değerli ve doğal taşların içerisinde yer aldığını belirtmek mümkündür. Safir taşının en önemli yararı ise kalbi, böbrekleri güçlendirmesi şeklindedir. Safir taşı ile kalp ve böbrek rahatsızlıklarının olumsuz etkilerinin azaltıldığına inanılmaktadır. Safir taşı kişinin konsantrasyonunu güçlendirmekle beraber odaklanma sorunu yaşayanlara çözüm olmaktadır. Safir taşı, Hindistan’da çok fazla bulunmaktadır.

Ametist Özellikleri, Anlamı, Faydaları ve Bulunduğu Yerler

Ametist taşı, doğal ve değerli taşlar arasında en çok bilinen taşlardan biridir. Yaydığı enerji, özellikleri, rengi ile pek çok kişi tarafından tercih edilen bu taş çoğu zaman aksesuar şeklinde kullanılır. Ametist taşının en önemli özelliği, vücutta biriken negatif enerjiyi toplayıp, bireyin olumlu hissetmesine destek olmasıdır. Yatıştıran ve sakinleştiren etkisiyle bilinen ametist, dikkat dağınıklığı konusunda da önemli bir yere sahiptir. Zambiya, Afrika, Sibirya, Urugay, Meksika ülkelerinde çokça çıkarılan ametist taşı, ülkemizin belli bölgelerinde de çıkarılıyor.

Akuamarin Özellikleri, Anlamı, Faydaları ve Bulunduğu Yerler

Akumarin taşı, görünüşü itibariyle zümrüt taşına benzerlik göstermektedir. Bu yüzden çoğu insanın dikkatini çeker. Akumarin taşının rengi, açık mavi ile açık yeşil arasındadır. Bu taşın en güzelleri genel olarak Rusya’da çıkarılmakta. Akumarin taşının faydaları ise; hafızanın güçlenmesine olumlu etkide bulunma, sindirim sisteminin düzenli çalışmasına destek olma, astım gibi ciddi rahatsızlıkların etkilerini en aza indirme şeklindedir.

roze and more.com el yapimi tasarım takılar